یکی از روش‌های جالب٬ لذت‌بخش و مفید یادگیری قطعات موسیقی آموختن قطعات از طریق شنیدن است

البته پیش از یادگیری قطعات از این روش شما قطعا بایستی نت‌خوانی٬ ریتم٬ تکنیک‌های مربوط به ساز خود را بدانید و در کنار یادگیری از طریق نت از این روش نیز استفاده کنید.

برای یادگیری قطعات از طریق شنیدن شما بایستی گوش موسیقی خوبی داشته باشید و بر روی تمرین‌های مربوط به گوش موسیقی که تمرین‌های دیکته موسیقی نیز گفته می‌شوند به خوبی تمرین کرده باشید.

اگر با دیکته موسیقی آشنا نیستید بخش دیکته موسیقی رامشگر را مطالعه کنید.

پس از تمرین بر روی دیکته موسیقی می‌توانید بر روی یادگیری قطعات از طریق شنیدن تمرین کنید این روش علاوه بر اینکه به شما در یادگیری قطعات کمک می‌کند باعث تقویت گوش موسیقی نیز می‌شود.

شما می‌توانید اجرای یکی از نوازندگان بزرگ موسیقی را بارها بشنوید و سعی کنید که آن را با ساز خود اجرا کنید اما ممکن است متوجه نشوید که ایا درست اجرا می‌کنید یا نه.

برای حل این مشکل می‌توانید از اپلیکیشن‌های اجرای قطعات موسیقی رامشگر استفاده کنید. شما می‌توانید اجرای قطعات را بشنوید و ببینید! و برای اینکه از خود امتحان بگیرید بهتر است انتخاب کنید که حین اجرای قطعه نت نمایش داده نشود.

همچنین در شروع نواختن از طریق شنیدن قطعات نمی‌توانید نت‌ها را با سرعت بالا تشخیص دهید پس سرعت اجرای قطعات را در اپلیکیشن کاهش دهید.

پس از اینکه میزان به میزان قطعه را شنیدید و حدس زدید دوباره نمایش نت در اپلیکیشن را فعال کنید تا ببینید ایا نت‌های قطعه را درست تشخیص داده‌اید یا نه.

آزمون و خطا و تکرار بسیار زیاد این تمرین به شما کمک می‌کند تا در این شیوه کاملا مسلط شوید.

 

احسان شادمهری

احسان شادمهری

نوازنده سنتور٬ موسس و برنامه‌نویس اپلیکیشن‌های رامشگر هستم. به موسیقی٬ فیزیک٬ تکنولوژی و طبیعت علاقه دارم و در این وبلاگ بیشتر در مورد آموزش موسیقی می‌نویسم. امیدوارم برای شما مفید باشد.
احسان شادمهری