یکی از مشکلات بسیاری از هنرجویان موسیقی کوک کردن ساز است و هر چند ماه یک بار باید برای کوک ساز خود هزینه کنند و متاسفانه به دلیل کمبود وقت در کلاس‌های موسیقی و حجم بالای مطالب مربوط به نوازندگی ساز فرصت کار کردن روی این مساله مهم همیشه فراهم نیست.

بسیاری تصور می‌کنند پس از مدتی تمرین نوازندگی می‌توانند ساز خود را کوک کنند اما شما قبل از اینکه دست به سیم‌های ساز خود بزنید و نکات مربوط به کوک کردن آن را یاد بگیرید حتما می‌بایست گوش موسیقی خوبی داشته باشید وگرنه به هیچ وجه نمی‌توانید ساز را به درستی کوک کنید

درصد بسیار کمی از هنرجویان که استثنا هستند گوش موسیقی قوی دارند و حتی می‌توانند بدون استفاده از نت قطعات موسیقی را با ساز اجرا کنند اما اکثریت هنرجویان نیاز به تمرین‌هایی برای گوش موسیقی خود دارند شما اگر گوش موسیقی ضعیفی داشته باشید روش‌هایی وجود دارد که در همه جای دنیا استفاده می‌شوند و پس از مدتی تمرین درست همانند نوازندگی می‌توانید در این زمینه نیز پیشرفت کنید که یکی از نتایج این تمرین‌ها توانایی کوک کردن ساز است.

به مجموعه تمرین‌هایی که برای تقویت گوش موسیقی به کار برده می‌شوند دیکته موسیقی گفته می‌شود اولین جایی که هنرجویان موسیقی با این مفهوم آشنا می‌شوند و تمرین می‌کنند کلاس‌های سلفژ است که کلاس یادگیری علم موسیقی پیش از شروع یادگیری نواختن ساز است. اما اکثر هنرجویان به دلیل اشتیاق زیاد برای دروس نوازندگی مطالب کلاس‌های سلفژ را به طور جدی پیگیری نمی‌کنند ضمن اینکه دو جلسه در هفته کلاس سلفژ به هیچ وجه برای تقویت گوش موسیقی کافی نیست

از طرفی تمرین‌های دیکته موسیقی به تنهایی انجام نمی‌شوند درست همانطور که هیچ کس با خودش نمی‌تواند شطرنج بازی کند برای تمرین‌های دیکته نیاز است که یک نفر سوال بپرسد و دیگری پاسخ بدهد

بنابراین با در نظر گرفتن تمام این موارد پرداختن به دیکته موسیقی و به کار بردن روش مناسب برای پیشرفت در این زمینه چندان آسان نیست و کار جدی و موثری در این زمینه انجام نشده و شاید به همین دلیل است که وقتی در یک جمع تصنیفی خوانده می‌شود صداهای فالش زیادی شنیده می‌شود

اما امروز با پیشرفت تکنولوژی‌های وب٬ رامشگر اپلیکیشن‌هایی را ارائه می‌دهد که تمام مشکلاتی که در برابر شماست حل کرده است و شما می‌توانید به تنهایی در هر زمانی که دوست داشتید به راحتی در منزل خود از طریق موبایل٬ تبلت و یا کامپیوتر تمرین دیکته موسیقی را انجام دهید.

این اپلیکیشن‌ها برای سطوح مبتدی تا پیشرفته طراحی و برنامه‌نویسی شده‌اند و همانند یک معلم موسیقی به شما روش تمرین و راه پیشرفت را نشان می‌دهند.

تمرین‌های دیکته موسیقی بر خلاف تمرین‌ نوازندگی که هر چقدر بیشتر زمان صرف بکنید بهتر است نیاز به زمان زیادی ندارد زیرا گوش پس از مدتی تمرین به درستی نمی‌شنود و شما را فریب می‌دهد زمان مناسب تمرین برای دیکته موسیقی روزی حدودا بیست دقیقه است اما مهم‌ترین مساله حفظ نظم و استمرار در تمرین است و اگر شما شش ماه هر روز تمرین کنید قطعا پیشرفت خواهید کرد و تفاوت در شنیدن موسیقی را حس خواهید کرد و پس از آن می‌توانید برای یادگیری کوک ساز اقدام کنید.

برای آشنایی با اپلیکیشن‌های دیکته رامشگر و اینکه چه اپلیکیشنی مناسب شماست بخش دیکته موسیقی را مطالعه کنید.

احسان شادمهری

احسان شادمهری

نوازنده سنتور٬ موسس و برنامه‌نویس اپلیکیشن‌های رامشگر هستم. به موسیقی٬ فیزیک٬ تکنولوژی و طبیعت علاقه دارم و در این وبلاگ بیشتر در مورد آموزش موسیقی می‌نویسم. امیدوارم برای شما مفید باشد.
احسان شادمهری