تقویت گوش موسیقی با اپلیکیشن دیکته فواصل

اپلیکیشن دیکته فاصله محیط کاربری ساده و راحتی دارد و برای تقویت گوش موسیقی و یادگیری فاصله‌‌ها طراحی شده. برای مشاهده این اپ پس از ورود به حساب کاربری بر روی دکمه زیر کلیک کنید

اگر با دیکته موسیقی و کاربرد تمرین‌های دیکته و تقویت گوش موسیقی آشنایی ندارید دیکته موسیقی چیست؟ را مطالعه کنید.

نحوه عملکرد این اپلیکیشن بدین صورت است که با کلیک کردن بر روی دکمه بپرس یک فاصله برای شما نواخته می‌شود و شما باید نت‌ها و یا نوع فاصله را تشخیص دهید. شما می‌توانید بر روی خطوط حامل٬ پیانو و یا از طریق دکمه‌ها پاسخ خود را بدهید سپس برای دیدن پاسخ درست باید بر روی دکمه نمایش پاسخ کلیک کنید و اپلیکیشن به شما نشان می‌دهد که چه نت‌هایی را درست حدس زده‌اید و یا نوع فاصله را درست تشخیص داده‌اید یا نه. در واقع اپلیکیشن به صورت یک معلم موسیقی برای شما عمل می‌کند و از شما سوال می‌پرسد و باید پاسخ درست را حدس بزنید و به شما خواهد گفت که پاسختان درست بوده یا نه.

در ادامه شرح کامل بخش‌های مختلف اپلیکیشن و نحوه استفاده از ان را می‌توانید مطالعه کنید.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید محیط این اپلیکیشن شامل دکمه‌ها٬ آیکون‌ها و خط حامل است این بخش‌ها و نحوه عملکرد هر کدام به شرح زیر است.

دکمه بپرس:

با کلیک بر روی دکمه بپرس یک فاصله نواخته می‌شود و شما باید از طریق شنیدن نت‌های فاصله و یا نوع فاصله را تشخیص دهید.

دکمه دوباره بپرس:

با کلیک بر روی این دکمه سوالی که یک بار پرسیده شده را می‌توانید بارها تکرار کنید و فاصله را بشنوید.

آیکون نت‌ها:

برای پاسخگویی و نوشتن نت‌ها بر روی حامل ابتدا باید بر روی آیکون نت سفید دیزدار و یا نت سفید بکاردار کلیک کنید.

آیکون پاک‌کن:

ممکن است نتی که بر روی حامل قرار دادید را بخواهید پاک‌کنید و پاسخ خود را اصلاح کنید برای این کار بر روی آیکون پاک‌کن کلیک کنید و سپس بر روی نت مورد نظر کلیک کنید تا پاک شود.

نوار خاکستری پایین اپلیکیشن:

در این بخش امتیازات شما نمایش داده می‌شود اینکه از بین چند سوال چند پاسخ درست و اشتباه داشته‌اید و محاسبه درصد پاسخ درست‌ شما قابل مشاهده است.

خط حامل:

بر روی این خطوط پاسخ خود را می‌نویسید لطفا توجه داشته باشید برای کاربران موبایل و تبلت امکان پاسخگویی بر روی خط حامل وجود ندارد و تنها می‌توانند بر روی پیانو و یا از طریق دکمه‌ها پاسخ دهند که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

آیکون تنظیمات:

با کلیک بر روی آیکون تنظیمات می‌توانید بخش تنظیمات را ببینید. در این بخش گزینه‌های بسیاری در اختیار شماست که نحوه تمرین شما را مشخص می‌کند.

شیوه نواختن فاصله:

می‌توانید انتخاب کنید که فاصله به صورت هارمونیک٬ ملودیک بالارونده و یا ملودیک پایین رونده نواخته شود برای شروع تمرین بهتر است نواختن پرسش به صورت ملودیک را انتخاب کنید که تشخیص آن ساده‌تر است.

نوع فاصله:

شما می‌توانید نوع فاصله را انتخاب کنید. ۲۴ نوع فاصله وجود دارد که قابل انتخاب است . وقتی چند نوع فاصله را انتخاب می‌کنید با هر بار کلیک بر روی دکمه بپرس یک نوع از فاصله‌ها به صورت تصادفی انتخاب می‌شود و نواخته می‌شود

تعداد اکتاو:

می‌توانید انتخاب کنید که سوال از بین نت‌های چند اکتاور نواخته شود با انتخاب اکتاو کمتر سوال ساده‌تر خواهد بود. البته بعضی از آکوردها در یک اکتاو قابل نواختن نیستند.

پاسخ بر روی:

شما می‌توانید انتخاب کنید که بر روی خطوط حامل٬ پیانو و یا دکمه‌ها پاسخ دهید. شما با انتخاب پاسخگویی بر روی حامل و یا پیانو باید هر دو نت فاصله را تشخیص دهید که اسان نیست اما با انتخاب دکمه‌ها فقط کافی است نوع فاصله را تشخیص دهید. بنابراین شما از طریق این گزینه می‌توانید سطح سختی و یا اسانی هر سوال را مشخص کنید بهتر است برای شروع از طریق دکمه‌ها پاسخ دهید. تصاویر پایین اپلیکیشن را در حالت پاسخگویی بر روی پیانو و دکمه‌ها نشان می‌دهد.

همراه با پرسش کدام نت بر روی حامل یا پیانو نمایش داده شود؟

اگر تشخیص نت‌های فاصله برایتان خیلی سخت است این گزینه یک راهنمای خیلی خوب است نت زیر یا بم فاصله را همزمان با نواختن پرسش نمایش می‌دهد و نت‌ دیگر و یا نوع فاصله را شما باید تشخیص دهید.

زمان نمایش پاسخ:

پاسخ درست به دو شیوه نمایش داده می‌شود یکی با کلیک کردن بر روی دکمه نمایش پاسخ است. اما اگر حوصله ندارید پس از هر سوال بر روی این دکمه کلیک کنید کافیست گزینه بلافاصله پس از اتمام پاسخ شما را انتخاب کنید در این صورت به محض اینکه اخرین نت فاصله را انتخاب کردید و یا بر روی نوع فاصله کلیک کردید پاسخ درست نمایش داده می‌شود.

سرعت نواختن نت‌ها به صورت ملودیک:

اگر انتخاب کردید که فاصله به صورت ملودیک نواخته شود می‌توانید در این بخش سرعت ان را تنظیم کنید هر چقدر آکورد سریع‌تر نواخته شود تشخیص ان سخت‌تر است.

پخش صدای نت در حین انتخاب بر روی پیانو یا خط حامل:

شنیدن صدای نت‌ها در حین پاسخ گفتن راهنمای خوبی است و امکان اصلاح را دارید اما اگر می‌خواهید تمرین سختی را انجام دهید می‌توانید عدم پخش صدا را انتخاب کنید.

شدت صوت:

در انتهای بخش تنظیمات می‌توانید شدت صدای هر سوالی که نواخته می‌شود را تنظیم کنید.

برای آشنایی بهتر با نحوه عملکرد این اپلیکیشن ویدئوی زیر را تماشا کنید.