تقویت گوش موسیقی با اپلیکیشن دیکته نت‌ها

اپلیکیشن دیکته نت‌ها محیط کاربری ساده و راحتی دارد و برای تقویت گوش موسیقی و تشخیص نت‌هایی که به صورت ملودیک نواخته می‌شوند طراحی شده برای مشاهده این اپ پس از ورود به حساب کاربری بر روی دکمه زیر کلیک کنید

اگر با دیکته موسیقی و کاربرد تمرین‌های دیکته و تقویت گوش موسیقی آشنایی ندارید دیکته موسیقی چیست؟ را مطالعه کنید.

نحوه عملکرد این اپلیکیشن بدین صورت است که با کلیک کردن بر روی دکمه بپرس یک یا چند نت بسته به انتخاب شما نواخته می‌شود و شما باید نت‌ها را تشخیص دهید. شما می‌توانید بر روی خطوط حامل٬ پیانو و یا از طریق دکمه‌ها پاسخ خود را بدهید سپس برای دیدن پاسخ درست باید بر روی دکمه نمایش پاسخ کلیک کنید و اپلیکیشن به شما نشان می‌دهد که چه نت‌هایی را درست حدس زده‌اید. در واقع اپلیکیشن به صورت یک معلم موسیقی برای شما عمل می‌کند و از شما سوال می‌پرسد و باید پاسخ درست را حدس بزنید و به شما خواهد گفت که پاسختان درست بوده یا نه.

در ادامه شرح کامل بخش‌های مختلف اپلیکیشن و نحوه استفاده از ان را می‌توانید مطالعه کنید.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید محیط این اپلیکیشن شامل دکمه‌ها٬ آیکون‌ها و خط حامل و یا پیانو است شما می‌توانید انتخاب کنید پاسخ هر سوال را بر روی پیانو ویا خط حامل بدهید. تصاویر پایین اپلیکیشن را در حالت پاسخگویی بر روی پیانو و دکمه‌ها نشان می‌دهد.

بخش‌های مختلف اپلیکیشن و نحوه عملکرد هر کدام به شرح زیر است.

دکمه بپرس:

با کلیک بر روی دکمه بپرس نت‌ها نواخته می‌شوند و شما باید از طریق شنیدن نت‌ها را تشخیص دهید.

دکمه دوباره بپرس:

با کلیک بر روی این دکمه سوالی که یک بار پرسیده شده را می‌توانید بارها تکرار کنید و نت‌ها را بشنوید.

آیکون نت‌ها:

برای پاسخگویی و نوشتن نت‌ها بر روی حامل ابتدا باید بر روی آیکون نت سفید دیزدار و یا نت سفید بکاردار کلیک کنید.

آیکون پاک‌کن:

ممکن است نتی که بر روی حامل قرار دادید را بخواهید پاک‌کنید و پاسخ خود را اصلاح کنید برای این کار بر روی آیکون پاک‌کن کلیک کنید و سپس بر روی نت مورد نظر کلیک کنید تا پاک شود.

نوار خاکستری پایین اپلیکیشن:

در این بخش امتیازات شما نمایش داده می‌شود اینکه از بین چند سوال چند پاسخ درست و اشتباه داشته‌اید و محاسبه درصد پاسخ درست‌ شما قابل مشاهده است.

خط حامل:

بر روی این خطوط پاسخ خود را می‌نویسید لطفا توجه داشته باشید برای کاربران موبایل و تبلت امکان پاسخگویی بر روی خط حامل وجود ندارد و تنها می‌توانند بر روی پیانو و یا از طریق دکمه‌ها پاسخ دهند که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

آیکون تنظیمات:

با کلیک بر روی آیکون تنظیمات می‌توانید بخش تنظیمات را ببینید. در این بخش گزینه‌های بسیاری در اختیار شماست که نحوه تمرین شما را مشخص می‌کند.

با هر سوال چند نت نواخته شود؟

تعداد نت‌هایی که در یک سوال نواخته می‌شود را می‌توانید مشخص کنید برای شروع تمرین تعداد نت‌های کمتری را انتخاب کنید و با تسلط بیشتر تعداد نت‌ها را زیاد کنید. امکان انتخاب یک تا هشت نت برای هر سوال وجود دارد.

از چه نت‌هایی سوال پرسیده شود؟

شما می‌توانید نت‌هایی که قرار است از بین آنها سوال پرسیده شود را انتخاب کنید این امکان باعث می‌شود بتوانید تمرین‌های ساده و سخت و متنوعی را برای خود طراحی کنید. بهتر است برای شروع دو نت را انتخاب کنید و به تدریج به نت‌های مورد سوال یک نت را اضافه کنید.

تعداد اکتاو:

می‌توانید انتخاب کنید که سوال از بین نت‌های چند اکتاور نواخته شود با انتخاب تعداد اکتاو کمتر سوال ساده‌تر خواهد بود.

پاسخ بر روی:

شما می‌توانید انتخاب کنید که بر روی خطوط حامل و یا پیانو پاسخ دهید.

آیا به همراه سوال اولین نت بر روی حامل یا پیانو نمایش داده شود؟

اگر تشخیص نت‌ها برایتان خیلی سخت است این گزینه یک راهنمای خیلی خوب است و بخشی از پاسخ را برای شما نمایش می‌دهد.

زمان نمایش پاسخ:

پاسخ درست به دو شیوه نمایش داده می‌شود یکی با کلیک کردن بر روی دکمه نمایش پاسخ است. اما اگر حوصله ندارید پس از هر سوال بر روی این دکمه کلیک کنید کافیست گزینه بلافاصله پس از اتمام پاسخ شما را انتخاب کنید در این صورت به محض اینکه اخرین نت پرسش را انتخاب کردید پاسخ درست نمایش داده می‌شود.

سرعت نواختن نت‌ها به صورت ملودیک:

می‌توانید در این بخش سرعت نواختن پرسش را تنظیم کنید هر چقدر پرسش سریع‌تر نواخته شود تشخیص ان سخت‌تر است.

پخش صدای نت در حین انتخاب بر روی پیانو یا خط حامل:

شنیدن صدای نت‌ها در حین پاسخ گفتن راهنمای خوبی است و امکان اصلاح را دارید اما اگر می‌خواهید تمرین سختی را انجام دهید می‌توانید عدم پخش صدا را انتخاب کنید.

شدت صوت:

در انتهای بخش تنظیمات می‌توانید شدت صدای هر سوالی که نواخته می‌شود را تنظیم کنید.

برای آشنایی بهتر با نحوه عملکرد این اپلیکیشن ویدئوی زیر را تماشا کنید.