تقویت گوش موسیقی با اپلیکیشن دیکته نت‌های چنگ

این اپلیکیشن برای یادگیری دیکته موسیقی طراحی شده و در ان نت‌های موسیقی با صدای ساز چنگ در کوک دو ماژور نواخته می‌شوند. برای مشاهده این اپ پس از ورود به حساب کاربری بر روی دکمه زیر کلیک کنید

اگر با دیکته موسیقی و کاربرد تمرین‌های دیکته و تقویت گوش موسیقی آشنایی ندارید دیکته موسیقی چیست؟ را مطالعه کنید.

نحوه عملکرد این اپلیکیشن بدین صورت است که با کلیک کردن بر روی دکمه بپرس یک یا چند نت برای شما نواخته می‌شود و شما باید نت‌های نواخته شده را تشخیص دهید. برای پاسخگویی بایستی بر روی سیم‌های چنگ کلیک کنید. برای دیدن پاسخ درست باید بر روی دکمه نمایش پاسخ کلیک کنید و اپلیکیشن به شما نشان می‌دهد که چه نت‌هایی را درست حدس زده‌اید در واقع اپلیکیشن به صورت یک معلم موسیقی برای شما عمل می‌کند و از شما سوال می‌پرسد و باید پاسخ درست را حدس بزنید و به شما خواهد گفت که پاسختان درست بوده یا نه.

در ادامه شرح کامل بخش‌های مختلف اپلیکیشن و نحوه استفاده از ان را می‌توانید مطالعه کنید.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید محیط این اپلیکیشن شامل دکمه‌ها٬ساز چنگ و بخش تنظیمات است این بخش‌ها و نحوه عملکرد هر کدام به شرح زیر است.

دکمه بپرس:

با کلیک بر روی دکمه بپرس یک یا چند نت نواخته می‌شود و شما باید از طریق شنیدن نت‌ها را تشخیص دهید.

دکمه دوباره بپرس:

با کلیک بر روی این دکمه سوالی که یک بار پرسیده شده را می‌توانید بارها تکرار کنید و نت‌ها را بشنوید.

نوار خاکستری پایین اپلیکیشن:

در این بخش امتیازات شما نمایش داده می‌شود اینکه از بین چند سوال چند پاسخ درست و اشتباه داشته‌اید و محاسبه درصد پاسخ درست‌ شما قابل مشاهده است.

آیکون تنظیمات:

با کلیک بر روی آیکون تنظیمات می‌توانید بخش تنظیمات را ببینید. در این بخش گزینه‌های بسیاری در اختیار شماست که نحوه تمرین شما را مشخص می‌کند.

با هر سوال چند نت نواخته شود؟

می‌توانید بین یک تا هشت نت را برای نواخته شدن در هر سوال انتخاب کنید اگر به تازگی دیکته موسیقی ایرانی را شروع کرده‌اید بهتر است یک نت را انتخاب کنید و با پیشرفت بیشتر تعداد نت‌های انتخابی را افزایش دهید

تعداد اکتاو

می‌توانید مشخص کنید از نت‌های چند اکتاو سوال پرسیده شود.

سرعت نواختن نت‌ها:

در این بخش سرعت نواخته شدن نت‌ها را می‌توانید تنظیم کنید هر چقدر نت‌ها سریع‌تر نواخته شوند تشخیص ان سخت‌تر است.

پخش صدای نت در حین انتخاب نت بر روی چنگ:

شنیدن صدای نت‌ها در حین پاسخ گفتن راهنمای خوبی است اما اگر می‌خواهید تمرین سختی را انجام دهید می‌توانید عدم پخش صدا را انتخاب کنید.

زمان نمایش پاسخ:

پاسخ درست به دو شیوه نمایش داده می‌شود یکی با کلیک کردن بر روی دکمه نمایش پاسخ است. اما اگر حوصله ندارید پس از هر سوال بر روی این دکمه کلیک کنید کافیست گزینه بلافاصله پس از اتمام پاسخ شما را انتخاب کنید در این صورت به محض اینکه اخرین نت فاصله را انتخاب کردید پاسخ درست نمایش داده می‌شود.

شدت صوت:

در انتهای بخش تنظیمات می‌توانید شدت صدای هر سوالی که نواخته می‌شود را تنظیم کنید.

برای آشنایی بهتر با نحوه عملکرد این اپلیکیشن ویدئوی زیر را تماشا کنید.