تقویت گوش موسیقی با اپلیکیشن دیکته فاصله سنتور

این اپلیکیشن برای دیکته موسیقی ایرانی طراحی شده و در ان فواصل موسیقی با صدای ساز سنتور نواخته می‌شوند. برای مشاهده این اپ پس از ورود به حساب کاربری بر روی دکمه زیر کلیک کنید

اگر با دیکته موسیقی و کاربرد تمرین‌های دیکته و تقویت گوش موسیقی آشنایی ندارید دیکته موسیقی چیست؟ را مطالعه کنید.

نحوه عملکرد این اپلیکیشن بدین صورت است که با کلیک کردن بر روی دکمه بپرس یک فاصله برای شما نواخته می‌شود و شما باید نت‌های فاصله را تشخیص دهید. برای پاسخگویی بایستی بر روی سیم‌های سنتور کلیک کنید. برای دیدن پاسخ درست باید بر روی دکمه نمایش پاسخ کلیک کنید و اپلیکیشن به شما نشان می‌دهد که چه نت‌هایی را درست حدس زده‌اید در واقع اپلیکیشن به صورت یک معلم موسیقی برای شما عمل می‌کند و از شما سوال می‌پرسد و باید پاسخ درست را حدس بزنید و به شما خواهد گفت که پاسختان درست بوده یا نه.

در ادامه شرح کامل بخش‌های مختلف اپلیکیشن و نحوه استفاده از ان را می‌توانید مطالعه کنید.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید محیط این اپلیکیشن شامل دکمه‌ها٬ساز سنتور و بخش تنظیمات است این بخش‌ها و نحوه عملکرد هر کدام به شرح زیر است.

دکمه بپرس:

با کلیک بر روی دکمه بپرس یک فاصله نواخته می‌شود و شما باید از طریق شنیدن نت‌های فاصله را تشخیص دهید.

دکمه دوباره بپرس:

با کلیک بر روی این دکمه سوالی که یک بار پرسیده شده را می‌توانید بارها تکرار کنید و فاصله را بشنوید.

نوار خاکستری بالای اپلیکیشن:

در این بخش امتیازات شما نمایش داده می‌شود اینکه از بین چند سوال چند پاسخ درست و اشتباه داشته‌اید و محاسبه درصد پاسخ درست‌ شما قابل مشاهده است.

آیکون تنظیمات:

با کلیک بر روی آیکون تنظیمات می‌توانید بخش تنظیمات را ببینید. در این بخش گزینه‌های بسیاری در اختیار شماست که نحوه تمرین شما را مشخص می‌کند.

انتخاب دستگاه:

می‌توانید انتخاب کنید سنتور کوک چه دستگاهی را داشته باشد و درنتیجه فواصل مورد سوال فواصل چه دستگاهی باشند همچنین با توجه به اینکه کوک سنتور در دستگاه‌های مختلف همیشه یکسان نیست شما می‌توانید با کلیک بر روی گوشی‌های سنتور از بین کوک‌های موجود برای هر خرک کوک دلخواه خود را انتخاب کنید. در واقع براحتی سنتور را کوک کنید.

شیوه نواختن فاصله:

می‌توانید انتخاب کنید که فاصله به صورت هارمونیک٬ ملودیک بالارونده و یا ملودیک پایین رونده نواخته شود برای شروع تمرین بهتر است نواختن پرسش به صورت ملودیک را انتخاب کنید که تشخیص آن ساده‌تر است.

نوع فاصله:

شما می‌توانید نوع فاصله را انتخاب کنید. ۶ نوع فاصله وجود دارد که قابل انتخاب است . وقتی چند نوع فاصله را انتخاب می‌کنید با هر بار کلیک بر روی دکمه بپرس یک نوع از فاصله‌ها به صورت تصادفی انتخاب می‌شود و نواخته می‌شود

از چه نت‌های سوال پرسیده شود؟

می‌توانید انتخاب کنید که فاصله از سیم‌های زرد٬ سفید٬ پشت خرک و یا تمام سیم‌های سنتور پرسیده شود این گزینه امکان بسیار خوبی است برای تنظیم سطح هر سوال. بهتر است برای شروع سوال از همه نت‌ها را انتخاب نکنید.

سرعت نواختن نت‌ها به صورت ملودیک:

اگر انتخاب کردید که فاصله به صورت ملودیک نواخته شود می‌توانید در این بخش سرعت ان را تنظیم کنید هر چقدر فاصله سریع‌تر نواخته شود تشخیص ان سخت‌تر است.

پخش صدای نت در حین انتخاب نت بر روی سنتور:

شنیدن صدای نت‌ها در حین پاسخ گفتن راهنمای خوبی است اما اگر می‌خواهید تمرین سختی را انجام دهید می‌توانید عدم پخش صدا را انتخاب کنید.

زمان نمایش پاسخ:

پاسخ درست به دو شیوه نمایش داده می‌شود یکی با کلیک کردن بر روی دکمه نمایش پاسخ است. اما اگر حوصله ندارید پس از هر سوال بر روی این دکمه کلیک کنید کافیست گزینه بلافاصله پس از اتمام پاسخ شما را انتخاب کنید در این صورت به محض اینکه اخرین نت فاصله را انتخاب کردید پاسخ درست نمایش داده می‌شود.

تغییر کوک کلی ساز:

در موسیقی ایرانی کوک کلی سازها معمولا ثابت نیست در صورت نیاز می‌توانید کوک تمام نت‌های سنتور خود را به میزان دلخواه بم‌تر و یا زیرتر کنید

شدت صوت:

در انتهای بخش تنظیمات می‌توانید شدت صدای هر سوالی که نواخته می‌شود را تنظیم کنید.

برای آشنایی بهتر با نحوه عملکرد این اپلیکیشن ویدئوی زیر را تماشا کنید.